Årets Idrætsforening 2018

 

Karup Å Golfklub blev stiftet i 2005, og har i dag 151 medlemmer. Klubben bor til leje i et Klubhus ved Hessellund Søcamping, og har en 9 hullers Golfbane der er DGU godkendt, som vi lejer af Karup Å Golfcenter A/S.
Karup Å Golfcenter A/S er dem der bestemmer over banen og skal vedligeholde banen, men det er klubbens bestyrelse og medlemmer der laver alt arbejdet.
Af de 151 medlemmer er der ca. 130 aktive golfspillere, de øvrige er flex, langdistance - og passive medlemmer.
Af de 130 medlemmer er der 44, altså en trediedel, der direkte hjælper med klubbens drift ved at vedligeholde og rengøre klubhusfaciliteter, maler indvendig og i 2018 selv stået for lyddæmpning af lofter.

Læs hele artiklen her

Tak til sponsorer

 • golfexperten.jpg
 • aulum-vin.jpg
 • karup-fodterapi.jpg
 • hessellund-so-camping.jpg
 • karup-kartoffel.jpg
 • kolvraa_tomrer.jpg
 • j_chr_koldkur.gif
 • hotel-karup.png
 • carl-nexo.jpg
 • XL_Sunds3.jpg
 • frisko.jpg
 • handelsbanken.jpg